Niska frekwencja w dzisiejszych wyborach parlamentarnych

Dzisiaj o 6:00 rano rozpoczęły się pierwsze wybory parlamentarne na Węgrzech, które składają się tylko z jednej tury. W 10.386 okręgach wyborczych może głosować 8.019.566 osób. Do godz. 15:00 w wyborach wzięło udział 45,02% uprawnionych do głosowania, czyli 3.610.437 osób.

Frekwencja do godz. 15.00. Źródło: Narodowe Biuro Wyborcze

Frekwencja do godz. 15.00. Źródło: Narodowe Biuro Wyborcze

Narodowe Biuro Wyborcze poinformowało, iż w przeciągu ostatnich 24 godzin, kiedy była możliwa zmiana okręgu głosowania (do godz. 16.00 w piątek), więcej niż 30 tysięcy osób złożyło taki wniosek. W porównaniu z poprzednimi wyborami, dwa razy więcej osób złożyło wniosek o możliwość głosowania w zagranicznej placówce dyplomatycznej oraz wpłynęło prawie trzy razy więcej wniosków  o zmianę okręgu w kraju. Obywatele głosują na parlamentarzystów w 106 okręgach jednomandatowych, a 93 mandaty będą do zdobycia poprzez listy krajowe.

To pierwsze wybory, po których skład Zgromadzenia Narodowego będzie odzwierciedlał także opinię obywateli zza granicy. Swój głos mogą oddać również te osoby, które nie mają meldunku na Węgrzech (mieszkają za granicą), ale posiadają obywatelstwo węgierskie. W tym celu należało się najpierw zarejestrować (pisemnie lub internetowo). Zmiana ta podnosi liczbę osób uprawnionych do głosowania o pół miliona, co w odniesieniu do Węgier jest już znaczącą liczbą. Nie wiadomo jednak, ile spośród zarejestrowanych osób pójdzie ostatecznie do urn. 

Głosowanie potrwa do godz. 19:00, ale w niektórych okręgach już po południu utworzyły się kolejki i nic nie zapowiada, aby wszyscy zdążyli oddać swój głos na czas. Dopóki ostatnia osoba stojąca w kolejce nie zagłosuje, nie można publikować wyników z żadnego okręgu. W związku z tym pierwsze wyniki pojawią się najprawdopodobniej dopiero po godz. 19:45.

Źródła:

http://www.htmik.hu/szavazati-jog/

http://www.vg.hu/kozelet/politika/a-fovarosiak-fele-szavazott-425061

http://index.hu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *