Pożar zabytkowej kamienicy przy ulicy Andrássyego

Ponad stu strażaków, wielkie płomienie, ewakuacja okolicznych mieszkańców i blokada ruchu w centrum Budapesztu.  We wtorek po południu (15 lipca) niemal całkowicie spłonął dach i trzecie piętro zabytkowej kamienicy na ulicy Andrássyego, niedaleko Kodály körönd.  Pożar ogarnął ponad 100 metrów kwadratowych i został ugaszony dopiero po godzinie 21. W akcji brało udział 28 wozów strażackich i 107 osób. Podczas walki z płomieniami, pożar rozprzestrzenił się na dachy dwóch sąsiednich budynków, ale strażacy skutecznie ugasili go strumieniami wody.

Źródło: http://www.hir24.hu/sotet-oldal/2014/07/15/lakas-langol-az-andrassy-uton/

Źródło: http://www.hir24.hu/sotet-oldal/2014/07/15/lakas-langol-az-andrassy-uton/

W kamienicy przy ul. Andrássyego 83-85 mieszkało 112 osób – 40 z nich utraciło swoje mieszkania. Obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Od 2000 r. dach budynku znajdował się w remoncie. Firma, której zlecono renowację, została zlikwidowana kilka lat temu, a samorząd nie zadbał o dokończenie prac. Mieszkańcy już dwa lata temu zorganizowali protest, aby zwrócić uwagę na zagrażający życiu mieszkańców stan kamienicy.

Dwie osoby zostały aresztowane z podejrzeniem popełnienia przestępstwa sprowadzenia zagrożenia dla życia i zdrowia. Według Norberta Makszima, członka komisji ds. dachu, stworzonej przez mieszkańców kamienicy, na czas remontu zostały usunięte specjalne mury, które miały zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia.

Galeria portalu index.hu

 

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *